Proč je vstup do mateřství v západní společnosti tak často spojen s hlubokou krizí identity?

Mateřství není v naší kultuře dostatečně chráněno. Může se to změnit?  Ano, je to absurdní. Těhotenstvím a porodem je západní společnost bezmála posedlá. Když je ale dítě na světě (a začíná to hned v šestinedělí), matky se ocitají v uzavřeném světě, kterému jejich okolí příliš nerozumí, takže nepřichází ani patřičná podpora.

Má-li současná žena vedle přerodu v matku zvládnut třeba ještě i negativní zkušenost porodního zážitku a dočasnou ztrátu svého pracovního světa, ocitá se nezřídka v hluboké osobní krizi, která může narušit péči o dítě i prožívání mateřství.

Ženy oslabuje mýtus, který je podporován i působením médií a který matky prezentuje jako bezvýhradně šťastné, radostně se obětující bytosti. O rozporuplném pocitu z vlastního těla po porodu nebo o bolestném poznání, že starý svět bezdětnosti odešel, a nový rodičovský se teprve rodí, se veřejně mluví stejně málo jako o tom, že současná společnost má na ženy nepřiměřené nároky, když po nich chce úspěch v profesi i v osobním a rodinném životě a tlačí je do nereálného perfekcionismu.

Tento obsah je určen jen pro členy portálu. Pokud už jste členem, prosíme, přihlaste se. Noví uživatelé se mohou registrovat níže.

Přihlášení uživatelů