Konflikty v párových vztazích a jak je řešit

Schopnost zvládnout konflikt patří k naučitelným uměním. Ve hře jsou ovšem vždy i zákonitosti nevědomých, skrytých, motivací. Mimořádně důležitá je podoba konfliktu dospělých všude tam, kde mu přihlížejí děti. Zvláště v rodině. Více o tom v následujícím textu.

Jsou hádky v partnerském vztahu užitečné?

Záleží na tom, jak chápeme slovo hádka. Vhodnější je asi slovo konflikt. Hádka totiž znamená svár či potyčku a nese v sobě negativní význam ve smyslu prosazovat svou za každou cenu. Konflikt naopak vypovídá o střetu dvou rozdílných, protichůdných nebo i neslučitelných názorů, zájmů, potřeb či hodnot, ale ve své podstatě má význam neutrální. Řekneme-li o někom, že je uhádaný, vnímáme to jinak, než když řekneme, že řeší konflikt. Zatímco hádky bývají pro vztah paralyzující a často se snoubí s neústupností, odporem či pohrdáním, konflikty jsou při konstruktivním postoji přínosné a vlastně nezbytné. Jsou nedílnou a důležitou součástí i každého jinak zdravého a prosperujícího vztahu. Párový – a rodičovský – vztah je vůbec nejintenzivnější formou mezilidského soužití. Konflikty podporují náš vývoj jak na osobní, tak i na vzájemné úrovni.

Tento obsah je určen jen pro členy portálu. Pokud už jste členem, prosíme, přihlaste se. Noví uživatelé se mohou registrovat níže.

Přihlášení uživatelů