Digitální stopa – nová interaktivní hra pro bezpečnost dětí v online prostředí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci se sdružením CZ.NIC, SCIO a autory aplikace Nenech to být v září zprovoznil on-line aktivitu Digitální stopa pro děti ze základních škol. Cílem je ochrana dětí před riziky, která na ně číhají v kyberprostoru, ať už jde o kyberšikanu, sexting či ochranu soukromí v digitálním světě.

Digitální stopa je on-line interaktivní hra určená žákům pátých a šestých tříd, která je hravou formou provází tématy jako digitální identita, digitální soukromí, sexting či kyberšikana. Tuto vzdělávací aktivitu může pro preventivní účely využít kdokoliv, kdo má zájem přispět k budování bezpečných návyků a chování dětí na internetu. Největší uplatnění najde zřejmě ve školách, ale je dostupná i rodičům, kteří si ji mohou se svými dětmi také projít.

Ať už jste učitel, lektor, metodik prevence nebo kdokoliv jiný, kdo pomáhá školám při osvětě v oblastech, které se dotýkají bezpečnosti na internetu, tento on-line interaktivní příběh je určen pro Vás. Digitální stopu můžete využívat libovolně – jedinou podmínkou je, aby byla poskytována zdarma. Především pro téma kyberšikany může být využita jako jeden z nástrojů naplňování preventivního programu školy.

Celý kurz je založen na printscreenech z chatů, zpracovaných do podoby komiksu. Dějová linka je postavena tak, aby se s jednotlivými aktéry mohli identifikovat členové prakticky jakéhokoli třídního kolektivu. Didakticky důležitým prvkem jsou interaktivní části. Žáci díky nim zůstávají při průchodu digitální stopou aktivní, hodnotí příběh, analyzují ho a tvoří závěry. Průchod tímto příběhem podněcuje sebeidentifikaci a sebereflexi dětí a učí je vnímat osobní bezpečnost na internetu jako hodnotu, o kterou je třeba pečovat. Digitální stopa může být realizována bez lektora – jako samostudium žáků – i s lektorem, se kterým příběh získává významnou přidanou hodnotu.

Hra cílí kromě žáků také na učitele a rodiče. Na webu www.digistopa.cz je pro ně k dispozici řada podpůrných materiálů, s jejichž pomocí učitelé snadno včlení Digitální stopu do běžné výuky. Rodičům tyto materiály pomohou lépe pochopit rizika, kterým jejich dětí na internetu čelí.

Digitální stopa vznikla ve spolupráci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a projektem „Bezpečně na netu“, který za podpory Evropské komise realizuje sdružení CZ.NIC. Mediálními partnery jsou služba Nenech to být a společnost SCIO. Na přípravě aktivity se podíleli i studenti Masarykovy univerzity.

Tato vzdělávací aktivita je od 16. 9. 2019 veřejně přístupná na adrese www.digistopa.cz. K jejímu využití není třeba nic stahovat ani instalovat. Uživatelé se nemusí registrovat ani přihlašovat. Vzdělávací aktivita zatím není optimalizována pro mobilní telefony a provozovatel doporučuje Digitální stopu spouštět v prohlížeči Google Chrome.