Ke stávce se ve středu připojí většina škol

„Máme podporu všech regionů, aby se stávka konala ve středu 6. 11. V pondělí sdělíme všechny podrobnosti. Pan ministr dává do vlády k projednání návrh na navýšení platů, který neodpovídá ani původnímu návrhu, že 75 procent (z jedenácti miliardového navýšení) půjde do tarifů. S tím nemůžeme souhlasit,“ řekla Právu místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová. Dle předběžných odhadů se do jednodenní stávky zapojí nejméně polovina mateřských, základních a středních škol. Dohromady jich je evidováno 10 749.

„Bude to individuální, podle toho, kolik zaměstnanců se ke stávce připojí. Podle zákona musíme zajistit dozor na určitý počet dětí. Pokud někde půjde do stávky jen malá část učitelů, tak se bude vyučovat. Kde jich bude většina, tam se vyučovat nebude, bude zavřeno,“ nastínil Jiří Zajíček, představitel ředitelů škol a šéf Unie školských asociací CZESHA.

Vyhlášení stávky rozlítilo ministra školství Roberta Plagu, který kvůli tomu svolal tiskovou konferencí, kde se snažil novináře přesvědčit, že odbory operují s mylnými číselnými hodnotami. „Za mě říkám, že čísla odborářům dlouhodobě nesedí, a proto mi připadá, že ta chyba už je záměrná,“ vysvětloval.

Zdroj: Právo