„Nemají kde spát, natož se kde učit.“ Kdo je vítězem ceny EDUína 2019?

Již posedmé organizace EDUin ocenila inovativní vzdělávací projekty a osobnosti. Přihlášené projekty se spolu utkaly v několika kategoriích. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 29. 1. 2020.

Cena EDUína se zaměřuje na inovace ve vzdělávání a projekty, které k nim přispívají. Existuje od roku 2013 a uděluje ji obecně prospěšná společnost EDUin.

Na stupních vítězů

V Kategorii EDUína Media zvítězil článek „Nemají kde spát, natož se kde učit.“ Projděte si unikátní mapu vzdělávacích podmínek v Česku. Ocenění za mapu, která má čtenářům ukázat, s jakými vzdělávacími problémy se potýkají jednotlivé české regiony, putovalo redaktorce Radiožurnálu Pavle Lioliasové a datovým novinářům serveru Irozhlas.cz Nele Krawiecové a Janu Cibulkovi.

Druhé místo ve stejné kategorii obdržely redaktorky Adéla Skoupá a Hana Mazancová, a to za publikování kauzy o manipulaci s citlivými daty na Palackého univerzitě v Olomouci. Třetí cenu si odnesla redaktorka Hana Čápová z časopisu Respekt.

Témata jako jinakost, konzum, migrace nebo přátelství jsou obsahem knihy Největší přání, za kterou si odnesly první cenu odborné poroty autorky Ester Stará a ilustrátorka Daniela Olejníková. Kniha je součástí vzdělávacího projektu Varianty Člověka v tísni a je určena pro děti.

Druhé místo získal projekt Přečti, jenž zároveň obdržel druhé místo v kategorii cena veřejnosti. Do projektu jsou zapojeni staří lidé, kteří chodí předčítat na mateřské a základní školy. Oceněn byl také středoškolský pedagog Michal Kaderka, autor webu Svět médií.

Šanci ocenit své favority měla také veřejnost. První cena byla udělena metodice Dobrý začátek, který se týká emočního, sociální a kognitivního rozvoje předškoláků. Metodika je dílem neziskové organizace Schola Empirica. Třetí příčku obsadil program Digitální stopa, jehož tvůrcem je David Kudrna z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.