Spalničky, jsou skutečně hrozbou?

Téma spalniček v současnosti hýbe našimi médii. V letošním roce bylo již v prvních měsících hlášeno více případů než v posledních 30 letech za celý rok. Nejdůležitější příčinou je pokles proočkovanosti dětské populace kvůli ztrátě důvěry v očkování. Tato důvěra je narušena desinformačními kampaněmi šířenými v médiích i na sociálních sítích. Rodiče malých dětí, kteří jsou zahlceni velkým množstvím velmi různorodých a bohužel často mylných informací, odmítají své děti očkovat. Jednak se obávají, že MMR vakcína, jež složku proti spalničkám obsahuje, není bezpečná, a naopak nevěří tomu, že spalničky mohou být velmi závažnou infekcí a ohrozit dítě i na životě.

Pro většinu nemocných dětí i dospělých jsou spalničky pouze nepříjemnou nemocí projevující se vysokou horečkou, vyrážkou, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. I takto probíhající onemocnění je zbytečné, pokud proti němu máme účinné preventivní opatření.

Tento obsah je určen jen pro členy portálu. Pokud už jste členem, prosíme, přihlaste se. Noví uživatelé se mohou registrovat níže.

Přihlášení uživatelů